Přejme veselé Vánoce a šťastný nový rok 2021. V letošním pro letectví zdrcujícím roce jsme nezaháleli a vyzkoušeli si, že dokážeme naše produkty efektivně vyvíjet i v plně vzdáleném režimu. Těšíme se, jak se naše novinky uplatní během ozdravování letectví, které bude určitě následovat.
Do GDS oddělení hledáme nového IT support specialistu. Jde o samostatnou práci vyžadující zodpovědný přístup.
Zavádíme jednotný auto formatter pro C++
V PHP části GOLu se pouštíme do prvních pokusů s nástrojem na hromadné automatické úpravy kódu Rector. Chápeme ho jako grep, který rozumí PHP kódu. Výsledky nejsou zatím zcela přesvědčivé (vypadá to, že budeme muset nejprve doplnit hodně anotací), ale cítíme potenciál.
Michala vytáčela práce s výjimkami natolik, že se o tom rozhodl napsat krátký článek.
Pokud máte větší projekt, který se delší dobu rozrůstá o nové moduly v různých technologiích, můžete se dostat do potíží, jak v tak pestrém prostředí automatizovat konfiguraci jednotlivých komponent.
Developers, testes, scrum masters, product owner, operators, business, service desk, facilitator jako jeden tým. Jaké výhody to přináší a jak se liší naše zkušenosti s teorií se snažil zjistit náš test lead Libor.
V pondělí 6. 4. 2020 proběhla online TEST STACK konference, která měla 5 hlavních témat: Jan Rücker - Jak jsme testovali Kingdom Come: Deliverance, Ladislav Prskavec - Testování infrastruktury s nástroji Terraform a Terratest, Michal Vaněk - Jak testujeme zabezpečení pro chytrou domácnost, Jaroslav Reken - „Otestuj“ ma ak to dokážeš?! a Marcel Veselka - Jak se mění trh s test automatizací a jaké jsou aktuální trendy. Náš QA Libor konferenci po očku sledoval a prý stojí za to se na její záznam kouknout :)
Jaká úskalí můžete čekat, když chcete spravovat služby pomocí systemd pod nerootovským účtem?
Včera náš QA Libor Šimo vedl pro testerskou komunitu [pro:]TEST! workshop na téma Risk Storming. Společně s našim programátorem Jirkou představili účastníkům projekt Trawys a ti pak pomocí karet TestSphere vytvořili plán testování.
Před časem jsme připravili článek o možných chybách při nasazování Memcached. Způsob, jakým Memcached pracuje s pamětí (rezervuje paměť pro záznamy určité velikosti) nás nakonec přivedl zpátky k Redisu, který jsme původně zavrhli (nezamykal záznamy a nyní to už umožňuje). Článek o potížích s přechodem na Redis nemáme, jelikož žádné nebyly.
Jirka, Petr a Michal si vyzkoušeli malý interní hackathon aby po třech dnech mohli předvést rychlé a efektivní řešení aplikace, která je připravena do produkce s vysokou mírou škálovatelnosti výkonu díky AWS. Zároveň využívá i již napsaný kód v PHP díky frameworku Bref.
Máte rádi pořádek v překladech své aplikace? My také! Michal připravil knihovnu v Typescriptu i s postupem použití včetně příkladových problémů, které knihovna řeší.
Vyvíjíme rezervační systém, kterému říkame GOL. Zkratka IBE znamená Internet booking (= rezervační) engine. Rezervujeme primárně letenky. Označení D4 značí čtvrtou generaci, vyvinutou v javascriptovém frameworku Next.js, postaveném na Reactu. Z původního Flow jsme přešli na Typescript. Testujeme v Jestu a Cypressu. Aplikace má i verzi určenou pro korporátní zákazníky - TripGate a s využitím React Native i verzi mobilní.
Uvnitř GOLu se skrývá C++ jádro staré více než 10 let. Historicky podporovalo několik zdrojů letenkových a hotelových dat, rezervace aut a pojištění. Stále je v něm co zlepšovat. Při vývoji si pomáháme mockováním všech externích zdrojů dat, se kterými spolupracujeme. To nám umožňuje psát automatické testy. Nový kód píšeme v C14 a když je to potřeba, využíváme Boost.
Starší verze GOLu. Systém stále intenzivně vyvíjíme a zároveň udržujeme v provozu přes 10 let. To znamená, že v začátcích GOLu vypadal webový vývoj úplně jinak než dnes. Ale neznamená to, že bychom ho dělali celou dobu stejně. Jsme na PHP 8.0, využíváme PHPStan (na nižších levelech), testy píšeme v Codeception a PHPUnit.
Využíváme různá API z cestovního ruchu. Nejvíce používáme API k systému Galileo, které využívají i největší hráči v oboru. V ČR jsou to například Kiwi.com, StudentAgency, nebo Pelikan. Obdobné je to s API Travelfusion.